„Koupili jsme si za dědictví menší dům. Jaké však bylo naše zděšení, když jsme při zavádění městského vodovodu zjistili, že oplocený pozemek vedle našeho domu není náš.“
Výše uvedené patří mezi nejhorší a výjimečné omyly. Pokud využijete renomovanou realitní kancelář, tak se Vám to nemůže stát.
Častěji se může přihodit, že původní majitel, či někdo jiný si bude chtít z Vašeho dvorku odvézt například:
• kůlnu,
• plechovou garáž,
• jediné čerpadlo ze studny,
• nebo něco jiného,
bude argumentovat že je jeho a skutečně to prokáže.

Jak se tomu vyhnout?
Nejlepší je nebát se, nespekulovat a na rovinu si s prodávajícím vyříkat co vlastně prodává a je obsaženo v ceně.
Obejděte celý dům i pozemky a vše si písemně poznamenejte:
„ Součástí prodávaného domu za 1,35 mil. Kč je laťkový plot kolem celé zahrady, dřevěná kůlna, sádrový trpaslík s lopatičkou, 10 jabloní atd. Prodávající v domě rovněž ponechá kuchyňskou linku, zahradní lavičku…. „ a pak oba podepište.

Až si necháte připravit kupní smlouvu, trvejte na tom, aby v ní vše co se prodává, bylo rozepsáno, čím podrobněji, tím lépe. Pokud Vám prodávající nechá i nějaký nábytek, zahradní náčiní apod., nemusíte to uvádět do kupní smlouvy, ale je možné to připsat do předávacího protokolu při přejímání nemovitosti.
Pokud Vám někdo poradí, že stačí napsat, že se „prodává dům a příslušenství“, není to pravda. Tato specifikace v případě sporu nestačí. To se ovšem pozná až u soudu…
Popis příslušenství můžete výborně nahradit znaleckým posudkem, pokud je k dispozici.

Dobrý a podrobný popis prodávané nemovitosti a jejich součástí a příslušenství poslouží kupujícímu i prodávajícímu. Přinese Vám klid, budete mít oba jasno a vyhnete se budoucím nedorozuměním a nepříjemným tahanicím.