2/2015 Česká průmyslová výroba si během roku 2014 meziročně polepšila o 4,9 procenta. Tomu pomohla hlavně výroba automobilů, kovovýroba a výroba elektrických zařízení. Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) dosáhl v závěru loňska průmysl úrovně hodnot před začátkem ekonomické krize v roce 2008. V samotném loňském prosinci vzrostl průmysl, jeden z tahounů české ekonomiky, meziročně o 7,3 procenta.

"Za celý rok průmysl přidal téměř pět procent a posunul výrobu na nové historické rekordy. Od roku 2010 tak výroba vzrostla už o deset procent a v případě automobilek dokonce o třetinu," vysvětlil analytik ČSOB Petr Dufek.

Zatímco v roce 2013 průmyslová výroba klesla podle revidovaných výsledků o 0,1 procenta, následující rok už byl mnohem lepší. Nové zakázky loni vzrostly proti předloňsku o 12,1 procenta, přičemž průmyslovým podnikům více pomohla poptávka z ciziny. Nové zakázky ze zahraničí se zvýšily o 12,9 procenta, zatímco tuzemské vzrostly o 10,5 procenta.

Za růstem prosincové průmyslové produkce opět stála výroba aut, která tradičně žene celý průmysl kupředu. Naproti tomu v odvětvích výroby a rozvod elektřiny, plynu a tepla, těžby a dřevozpracujícím průmyslu produkce klesla.

Také letošní rok by podle analytika Citfin Jiřího Šimka měl být pro průmysl poměrně dobrý, i když zřejmě neporoste takovým tempem jako v roce 2014. "Hodnota nových zakázek se v prosinci vrátila k výraznějšímu růstu, domácí poptávka nadále roste. Rizikem zůstává vývoj v zahraničí, ale neměl by zvrátit poměrně dobře nastartovaný růstový trend českého průmyslu," dodává.

Stavebnictví loni rostlo o 2,3 procenta

Po řadě propadů se poměrně dobře dařilo i stavebnictví. Stavební produkce loni meziročně vzrostla o 2,3 procenta, hlavně díky inženýrskému stavebnictví. Ovšem v prosinci se celý sektor po třech měsících růstu propadl, konkrétně o 6,6 procenta. Navíc ve srovnání s konjunkturním rokem 2008 kleslo loni stavebnictví o 22,1 procenta.

Stavební úřady během loňska vydaly 79 357 povolení, což představuje pokles o 6,5 procenta. Jejich orientační hodnota se snížila o 3,1 procenta na 249,8 miliardy. Naproti tomu se začalo stavět o 10,1 procenta více bytů, celkem jich bylo 24 351. Naopak dokončeno bylo 23 881 bytů, tedy meziročně o 5,4 procenta méně.

Zahraniční obchod skončil na rekordních číslech

Přebytek zahraničního obchodu Česka dosáhl loni nového historického maxima, rekordní byl i prosincový výsledek. V národním pojetí se přebytek bilance zvýšil na 157,1 miliardy korun, což je meziročně o 50,5 miliardy více. Vývoz tuzemských firem se v porovnání s předchozím rokem meziročně zvýšil o 12,7 procenta a dovoz o 11,4 procenta. V samotném prosinci obchodní bilance skončila schodkem tři miliardy, což byl v meziročním srovnání o 7,2 miliardy lepší výsledek.

zdroj: ČT24, ČTK,

6. 2. 2015