V Praze se loni prodalo rekordních 7000 bytů = +18% r/r

Očekávaný rekord padl. Developeři loni v Praze prodali celkem 7000 nových bytů, což je meziročně o 18 procent více. Od začátku října do konce prosince 2015 našlo v hlavním městě nového majitele 1750 nových bytů. Poslední čtvrtletí loňského roku je tak druhým nejsilnějším obdobím v historii. Lepší zůstává už jen první čtvrtletí 2015, kdy developeři za tři měsíce prodali celkem 1850 nových bytů. Vyplývá to ze společné statistiky společností EKOSPOL, Skanska Reality a Trigema. Tito developeři na analýze spolupracují od jara 2014 s cílem poskytnout co nejobjektivnější údaje o celém pražském trhu nových bytů.

„Potvrdily se moje odhady, že se za celý loňský rok prodá v hlavním městě sedm tisíc bytů. Extrémně levnéhypotéky a zvýšený optimismus poháněný rostoucí českou ekonomikou přiměly domácnosti k investicím do vlastního bydlení. Byty loni více nakupovali i investoři, kteří zjistili, že je to jedna z nejlepších možností uložení peněz,“ prohlásil Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva společnosti EKOSPOL, která je lídrem bytové výstavby v České republice.

image

Na rekordních prodejích se významným způsobem podílel i EKOSPOL, který loni na rezervační smlouvy prodal více než 900 nových bytů. Jeho tržní podíl tak dosáhl 13 procent. „Tento nárůst způsobil hlavně náš neprodávanější projekt loňského roku v ČR – EKOCITY Hostivař, kde jsme jen do konce roku 2015 prodali více než 500 nových bytů. Zájem o tyto byty byl tak obrovský, že projekt dokonce přepsal celý pražský trh a vytvořil několik rekordů v rychlosti prodeje. EKOSPOL tím jen potvrdil svou dlouhodobou pozici lídra trhu,“ zdůraznil Korec z EKOSPOLU. EKOCITY Hostivař bude statistiky ovlivňovat i letos, už minulý týden začal EKOSPOL prodávat dalších 122 nových bytů z předposlední etapy projektu. „Během celého roku pustíme do prodeje na 700 nových bytů v několika vyhledávaných atraktivních lokalitách v Praze,“ doplnil Korec.

Dobrá nálada na trhu podle Korce potrvá i letos, což by prodejní rekord mohlo ještě o něco zlepšit. „Růst české ekonomiky neskončí, což bude lidi i letos motivovat k investicím do bydlení. Neutuchající zájem o nové byty v Praze požene celkové prodeje až k hranici 8000 bytů prodaných za jeden rok,“ predikuje letošní vývoj Korec.

Nové byty z nabídky developerů mizí rychleji, než je stačí firmy doplňovat.

Výběr měli kupující na konci roku horší, počet dostupných bytů v cenících developerů totiž klesl na 5800 z 6400 volných bytů na konci září. Statistiku navyšují stovky dlouhodobě neprodejných bytů i velkých developerů, které mají v cenících dlouhé měsíce po kolaudaci. „Byty opravdu mizí obrovskou rychlostí. Lidé na nové byty netrpělivě čekají. Naše nové projekty, které jsme loni uvedli na trhu, to potvrzují. Spoustu bytů jsme totiž prodali během několika málo desítek minut od zveřejnění ceníku,“ zdůraznil Korec s tím, že i loni se potvrdila unikátní pozice EKOSPOLU, který jako jediný z velkých developerů prodává své byty dlouho před dokončením stavby.

Největší zájem byl loni o menší byty s dispozicemi 2+kk, které se na celkových prodejích podílely 36 procenty. Druhou nejprodávanější dispozicí byly byty 3+kk, kterých se loni prodalo 29,5 procenta. Takřka pětinu (19 procent) tvořily nejmenší byty 1+kk.

Malé byty jsou nejoblíbenější mezi menšími investory, kteří koupi bytu volí jako formu zajištění na stáří. Malé garsonky a malometrážní byty v Praze jsou z tohoto pohledu nejvýhodnější, roční výnos z pronájmu se u nich pohybuje kolem pěti procent. To je vysoko nad běžnými spořicími účty v bance. Díky rekordně nízkým úrokovým sazbám u hypoték se loni koupě bytu vyplatila i při financování prostřednictvím hypotéky. Příjem z pronájmu dobře zvoleného bytu je totiž vyšší, než je splátka hypotéky,“ doplnil Korec z EKOSPOLU.

 

Filip Sušanka
Vedoucí oddělení PR a tiskový mluvčí
EKOSPOL a.s.

Zdrj: www.kurzy.cz