Buďte chytřejší než ostatní! Kupte nemovitost nyní a ušetřete zítra.

V současné době mnoho lidí odkládá nákup nemovitosti s očekáváním, že v blízké budoucnosti dojde k výraznému snížení úroků z hypoték. Tato myšlenka je na první pohled lákavá – kdo by nechtěl ušetřit na úrocích a získat svůj vysněný domov za lepších finančních podmínek? Přesto je třeba si uvědomit, že tento přístup může skrývat jistá rizika a nečekané nástrahy.


Představte si chvíli, že jste na procházce v zimní krajině. Vše kolem vás je pokryto sněhem, je ticho a svět se zdá být v poklidném spánku. Najednou si všimnete, že sníh začíná tát a z jara, které se blíží, cítíte novou naději. Tato situace je podobná současnému trhu s nemovitostmi. Ano, úroky z hypoték jsou nyní možná vyšší, ale trh je v určitém smyslu ve stavu "zimního spánku", což znamená, že ceny nemovitostí jsou stabilní nebo dokonce nižší, než bývají.


Pokud čekáte na to, až úroky z hypoték klesnou, můžete se ocitnout v situaci, kdy sice úroky budou nižší, ale ceny nemovitostí se mezitím vyšplhají nahoru. To je trochu jako čekat na konec zimy, abyste si koupili teplý kabát – až bude jaro, kabáty budou sice levnější, ale už vám nebudou k ničemu.

Nákup nemovitosti nyní, i když jsou úroky z hypoték vyšší, se může jevit jako krok proti proudu. Avšak pokud si sjednáte krátkou fixaci úrokové sazby, otevírá se vám možnost v budoucnu refinancovat za výhodnějších podmínek. To je trochu jako koupit si ten teplý kabát uprostřed zimy – ano, zaplatíte trochu víc, ale ochrání vás před mrazem, který byste jinak museli snášet.


Příběh jednoho mého klienta, Tomáše, dokonale ilustruje tuto strategii. Tomáš si koupil byt v době, kdy končila jedna historická krize a úroky z hypoték byly na poměrně vysoké úrovni. Někteří jeho přátelé ho za to kritizovali, ale on si sjednal krátkou fixaci. Když uplynula, úrokové sazby již výrazně klesly a Tomáš refinancoval svou hypotéku na mnohem výhodnějších podmínkách. Díky tomu nejenže ušetřil na úrocích, ale také investoval do nemovitosti v době, kdy její cena byla relativně nízká. Dnes je hodnota jeho bytu výrazně vyšší.


Nákup nemovitosti je vždy trochu sázka do budoucna. Ale nezapomínejme, že trh s nemovitostmi je cyklický a čekání na "ten pravý moment" může být jako čekání na vlak, který už dávno odjel. Investice do nemovitosti nyní, i při vyšších úrocích, může být chytrým krokem, který vám v dlouhodobém horizontu přinese ušetření a navíc vás ochrání před budoucím růstem cen nemovitostí.


Nezapomeňte:

  • Nečekejte na dokonalý moment, vytvořte si ho! Kupte nemovitost nyní a ušetřete zítra.
  • Zatímco ostatní váhají, vy buďte o krok napřed! Investujte do nemovitosti a získejte výhodu. Nákupem nyní předběhnete růst cen.
  • Vyšší úroky nejsou důvodem k čekání. Objevte, jak nákupem dnes můžete profitovat zítra.


Ing. Jiří Zeliesko,

ředitel společnosti RELIA s.r.o.