Prodala nedodělaný dům. Teď ji žalují za skryté vady

Zdroj: Seznamzpravy.cz, Petra Majerová


Záhady Josefa Klímy: Prodala zánovní, ale ne zcela dodělaný dům. Po dvou letech ji ale nová majitelka domu zažalovala za údajné skryté vady. Je skutečně skrytá vada to, co na první pohled jasně vidíte? 


Po dvou letech od prodeje domu ženu zažalovala nová majitelka za údajné skryté vady. Je skutečně skrytá vada to, co na první pohled jasně vidíte?


Příběh Aleny Nastoupilové působí v mnoha ohledech jako odstrašující případ. Z ženy, která ještě před pár týdny žila normální život, je úplná troska.

Vše začalo v roce 2016, kdy se rozhodla, že prodá svůj dům. Jednalo se o zánovní stavbu, leč ne zcela dodělanou. S velkým pozemkem, zapuštěným bazénem, nedaleko Prahy. „Protože byl dům nedodělaný, nebyla tam vnější omítka, zateplení, nebyla tam udělaná zahrada, a já jsem ho potřebovala prodat, poněvadž bych ho sama neutáhla, tak jsem ho dala do prodeje za tři a půl milionu korun,“ popisuje své tehdejší rozhodnutí Alena Nastoupilová.

Vážná zájemkyně o koupi domu se objevila poměrně záhy. Požadovala ale slevu 300 tisíc korun. A to právě proto, že dům nebyl zcela hotov. Konečná cena tedy nakonec byla 3 200 000 korun.

„Já jsem na to kývla, já jsem se toho velkého domu chtěla zbavit, protože jsem tam zůstala sama. Nemám děti, nemám rodiče, nemám manžela, nemám přítele, nemám nikoho, a sama bych ten dům nezvládla. Podepsala se kupní smlouva, kde je napsáno, že vše proběhlo v pořádku, a nastěhovali se. No a já jsem to tímto tedy považovala za ukončené,“ vzpomíná.


To, co Alena Nastoupilová považovala za ukončené, tak druhá strana zjevně nevnímala.

Po dvou letech od koupě domu přišla nová majitelka domu s odhalením tzv. skrytých vad, které jí ovšem v době koupě domu nevadily. A na Alenu Nastoupilovou podala v roce 2018 žalobu.

„Oni mě zažalovali skoro za milion korun. U nich údajně skrytá vada byla to, že stavba nebyla zateplená a nebyla udělaná vnější omítka. Pak třeba mě žalují za to, že podezdívka nebyla zateplená, kde si účtují 90 tisíc korun. Že budou muset dát vnější parapety, které tam nebyly. Oni si třeba nechali zaměřit plot za 10 tisíc, ten mi tam také naúčtovali, naúčtovali mi tam svoji právničku, naúčtovali mi tam firmu, co jim odhadovala ty údajné škody… Celková suma je v tuto chvíli skoro milion a půl,“ popisuje se slzami v očích Nastoupilová.

Tento případ došel až k soudu, který rozhodl loni v listopadu ve prospěch žalující strany a vydal takzvaný rozsudek pro zmeškání. O tom, že se soud vůbec koná a že se vůbec rozběhlo nějaké posuzování jejího bývalého domu, neměla totiž Alena Nastoupilová potuchy. Dozvěděla se to až po pěti letech od samotného prodeje. Obsílky, které jí chodily, si totiž nevyzvedávala, a to z důvodu, že chodily na adresu, kde již dvanáct let nebydlí, ale kde má stále uveden trvalý pobyt.

Připouští, že to z její strany byla velká chyba, které dnes hořce lituje. „Já mám adresu na městském úřadě v Odolené Vodě. Tam mi ty obsílky, o kterých jsem nevěděla, chodily. Odtamtud je posílali zpátky k tomu soudu. Mě nikdo nevyhledal, já jsem se to opravdu dozvěděla po pěti letech,“ shrnuje.


Vyčíslení skrytých vad je dáno posudkem firmy Zdravá nemovitost, která skryté vady v bývalém domě paní Nastoupilové zjišťovala. Onen posudek je skutečně velmi obsáhlý a spíše budí dojem jakési kalkulace dodělání domu pro stavební firmu.

„Já to rozhodně za posudek nepovažuji. A zarážející je i to, že majitel této společnosti zároveň podniká i v realitách, má také realitní kancelář i společnost, která posuzuje vady,“ říká prezident Asociace realitních kanceláří Miroslav Duda.

Podle jeho názoru by měl soud přistoupit k tomu, že jmenuje soudního znalce, aby zkoumal, zda skryté vady jsou skutečně skrytými vadami, a jaká je skutečná cena jejich odstranění, a zda skutečně brání v užívání nemovitosti straně kupující tak, aby vzniklo právo na plnění. „To, co jsem viděl v tom pasportu, rozhodně nejsou skryté vady. Protože skryté vady jsou to, co vy při běžném používání nebo při prohlídce nemovitosti nemůžete vidět. Tedy stav izolací nebo stav topení, zda ta tělesa vevnitř nejsou prožraná rzí. Ale to, že tam někde byla opadaná omítka, tak to rozhodně není skrytá vada.“

Zajímalo nás, jak to vidí samotná majitelka nemovitosti, která dům od Aleny Nastoupilové koupila. Ta ovšem celou věc blíže komentovat nechtěla.

Jak tato situace může nakonec dopadnout? Má Alena Nastoupilová šanci rozsudek soudu zvrátit, nebo nakonec přijde o střechu nad hlavou? Dozvíte se v úvodním videu.

Celý článek a video zde

Video je součástí pořadu Záhady Josefa Klímy, který vysílá Televize Seznam v premiéře každý čtvrtek od 20:00. 


Poznámka RELIA:

Pokud by prodej zajišťovala zkušená a poctivá realitní kancelář, tak se takováto nehoráznost nemůže stát.